X
تبلیغات
رایتل

کودکان و نوزادان

اطلاعات ضروری راجع به تغذیه، رشد و نمو، بیماری های کودکان و نوزادان، پیشگیری، غربالگری، بهداشت روانی و بی اشتهایی در این وبلاگ ارائه می شوند که توسط دانشیاران،اعضای هیات علمی و متخصصین کودکان و نوزادان و براساس جدیدترین تحقیقات پزشکی گردآوری شده اند.

تب - یک

چهارشنبه 4 دی 1392 03:33 ب.ظ نویسنده: کلینیک تخصصی نوزادان، کودکان و نوجوانان چاپ

دمای طبیعی بدن بین 37 تا 38 درجه سانتی گراد است. دمای بیشتر از 38 درجه بخصوص درصورت وجود علائم دیگر، غیر طبیعی است.

طریقه اندازه گیری تب: ابتدا درجه حرارت را تکان می دهیم تا به زیر 37 برسد. سپس به صورت موازی با تنه به مدت 3 دقیقه زیر بغل بیمار قرار می دهیم.

اگر میزان تب تا 38 درجه باشد معمولاً نیازی به اقدام خاصی نیست.، زیرا تب موجب تحریک سیستم ایمنی شده و تکثیر میکروبها را کاهش می دهد.

درمان تب: همان طور که ذکر شد تب کمتر از 39 درجه نیازی به درمان ندارد. تب بیشتر از 41 درجه باید درمان شود. رایج ترین و ساده ترین روش درمان استفاده از استامینوفن یا بروفن در هر 4 تا 6 ساعت است. پاشویه نیز باید با آب ولرم صورت بگیرد.

موارد اورژانس: در این موارد تب خطرناک است و باید به پزشک مراجعه نمود و بیمار باید بستری شود: تب در تمام اطفال کوچکتر از یک ماه، تب در اکثر اطفال زیر 6 ماه، بیماران بدحال، بیماران با ضعف سیستم ایمنی و اختلالات زمینه ای خاص، تداوم تب بیشتر از 24 ساعت، تب بیشتر از 41 درجه، تب به همراه بثورات جلدی. 

تا قبل از روشن شدن علت تب نباید به بیمار آنتی بیوتیک داد.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل (پنهان میماند) :
وب/وبلاگ :
متن نظر :